facebook
> Strona główna > Burek, siad!
Burek, siad!
Roxy At the Dog Park by MSVG, on Flickr
Creative Commons Creative Commons Attribution 2.0 Generic License Flickr/ MSVG 

A właściwie „Burek, wstań!”. Grafenowe słuchawki, zbudowane przez naukowców z Chin i przetestowane na przysłowiowym Burku, umożliwiły wydawanie psu ultradźwiękowych komend. Badania nad prototypami grafenowych słuchawek, prowadzone nie tylko w Pekinie, ale także m.in. na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, pozwoliły rozstrzygnąć zdarzenie „Membrany słuchawek i głośników II” na TAK.


Roxy At the Dog Park by MSVG, on Flickr
Creative Commons Creative Commons Attribution 2.0 Generic License Flickr/ MSVG 

Większości osób grafen do tej pory kojarzył się raczej z zaawansowanymi technologiami, które są ważne i potrzebne (np. terapia antynowotworowa), ale na życie przeciętnego Kowalskiego rzadko mają wpływ. Jednak jak wykazały badania azjatyckich i amerykańskich naukowców, opublikowane m.in. przez American Chemical Society, już niedługo może się to zmienić. Grafen - materiał przyszłości - zapewne już wkrótce znajdzie się w tak niepozornym urządzeniu, jakim są słuchawki, noszone przez większość z nas w kieszeni.

Zasada działania słuchawek grafenowych jest bardzo prosta – typowo wykonana z papieru lub tworzywa sztucznego membrana słuchawek zostaje zastąpiona trwalszą, cieńszą i lżejszą membraną grafenową. Dzięki temu słuchawki zapewniają wysoką jakość dźwięku w całym paśmie słyszalnym dla człowieka. Dodatkowo, ze względu na mniejszą wagę membrany, grafenowe słuchawki zużywają mniej energii. Pionierami badań nad tego typu słuchawkami byli naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.

Okazuje się jednak, że grafen pozwala też stworzyć słuchawki zapewniające dobre parametry dźwięku także w szerszym zakresie częstotliwości – naukowcy z Pekinu przetestowali ich działanie na psie przyzwyczajonym do komend ultradźwiękowych. Sygnał ze słuchawek był na tyle dobry, że pies wykonywał ultradźwiękowe polecenia – w eksperymencie wstawał na komendę. Czas pokaże, czy grafenowe słuchawki i głośniki dostaną się na półki sklepowe i czy rynek muzyczny zdobędzie nową grupę docelową wśród naszych czworonożnych przyjaciół…

Artykuł dotyczy rozstrzygnięcia zdarzenia Membrany słuchawek i głośników II. Zachęcamy do dyskutowania artykułu i rozstrzygnięcia w komentarzach na stronie zdarzenia.

Bibliografia:

Pierwsze słuchawki z grafenu
Berkeley creates the first graphene earphones, and (unsurprisingly) they’re awesome (ang.)
A Stand-up Effect on Dogs of Listening to Graphene Earphones (ang.)
Electrostatic graphene loudspeaker (ang.)
Graphene Earphones: Entertainment for Both Humans and Animals (ang.)



Powrót